0

Obrzydlistwo! Plaga donosicielstwa w Polsce! Setki zgłoszeń dziennie

Share

Polacy donoszą na swoich sąsiadów! Codziennie setki nowych zgłoszeń!

W ciągu pierwszego kwartału do fiskusa wpłynęło 11,5 tysięcy skarg. To ponad 127 donosów dziennie! Jak podaje Monday Bews, najczęściej donoszą mieszkańcy województwa mazowieckiego – aż 2620 zgłoszeń, co o 15 proc więcej niż w poprzednim roku. Najczęściej Polacy skarżą się na swoich sąsiadów.

Pod koniec 2020 roku było mniej zgłoszeń. W trzecim kwartale zeszłego roku Polacy zgłosili 12,2 tys. donosów. To spadek o 7 proc. Według ekspertów to efekt pandemii koronawirusa.

Być może w czasie pandemii jest mniej powodów do tego, żeby składać donosy, bo gospodarka nie funkcjonuje tak jak wcześniej. Ponadto rzadziej dochodzi do interakcji międzyludzkich – ocenia dr Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, ekspert BCC.

Co ciekawe, większość donosów nie potwierdza się w rzeczywistości.

Większość spraw podnoszonych w donosach nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Przykładowo, z donosu wynika, że podatnik nie opodatkowuje dochodów z najmu. Tymczasem do urzędu skarbowego składane są zeznania podatkowe i odprowadzany z tego tytułu podatek – mówi Michał Kasprzak z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.