1

Oni zgłupieli? Koniec z parkowaniem na chodnikach w Polsce! Rząd znowu chce zniszczyć kierowców

Share

Oni zgłupieli? Zgodnie z najnowszą nowelizacją prawa drogowego od 21 września chodnik stanie się częścią drogi przeznaczoną „wyłącznie” do ruchu pieszych! Oznacza to, że parkowanie na chodnikach stanie się „nielegalne”. Oznacza to nic innego jak uprzykrzenie życia milionom kierowców.

Przypomnijmy, że 23 sierpnia opublikowano Ustawę z dnia 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz niektórych innych ustaw. Uaktualnia ona różne definicje, w tym – zauważył portal branżowy „Prawo Drogowe” – definicję chodnika.

Czy zatem można parkować na chodniku?

Okazuje się, że parkowanie na chodnikach jest w Polsce legalne w określonych warunkach. Często to jedyna opcja darmowego parkingu dla mieszkańców osiedli. Na chodniku można się zatrzymać lub zaparkować kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, o ile znaki tego nie zabraniają. Niestety niedługo ma się to zmienić. Wszystko przez nowelizację prawa drogowego.

Ale partii rządzącej kierowcy najwyraźniej przeszkadzają. Bowiem czeka nas koniec parkowania na chodnikach w Polsce. Bowiem do tej pory w kodeksie drogowym chodnik miał następującą definicję (art. 2, pkt 9): chodnik – część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych.

Od września definicja się zmienia na taką: chodnik – część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Problem stwarza tu słowo „wyłącznie”. Oznacza to bowiem, że formalnie, że parkowanie na chodniku stanie się nielegalne.

Sprzeczne przepisy ws. parkowania na chodnikach

Co ciekawe, ta sama ustawa będzie w dalszym ciągu regulować zasady stawania samochodem na chodniku. Oznacza to, że obok siebie będą istniały dwa sprzeczne ze sobą przepisy. Ale cóż taki mamy polityczny klimat.

Źródło: Prawo Drogowe