0

Opublikowano raport Episkopatu ws. pedofilii w kościele!

Share

Kościół katolicki od dawna jest oskarżany o pedofilie wśród księży. Episkopat właśnie ujawnił szokujące dane. Już wiadomo, ile wpłynęło zgłoszeń o molestowaniu nieletnich.

 

W poniedziałek 28 czerwca Episkopat ujawnił dane o molestowaniu nieletnich w Polskim Kościele. Raport obejmuje zgłoszenia z okresu od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku dotyczące lat 1958-2020. Okazało się, że w tym czasie wpłynęło 368 zgłoszeń, z których 10 procent potwierdzono, 51 procent w trakcie badań.

Blisko połowa osób pokrzywdzonych, których dotyczyły zgłoszenia, miało poniżej 15. roku życia (47 proc.). W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50 proc.). 21 zgłoszeń (5,7 proc.) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 – chłopców – informuje Radio ZET.

Raport dotyczy zgłoszeń, które wpłynęły do diecezji (300 zgłoszeń) oraz zakonów męskich (68 zgłoszeń). W prezentacji raportu wziął udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak. Duchowny podkreślił, że te dane “nie wyrażają pełni dramatu wykorzystania seksualnego małoletnich, których dopuścili się niektórzy duchowni”.

Po pierwsze są to dane statystyczne, suche liczby, które przecież nie są w stanie wyrazić cierpienia pojedynczych osób w ten sposób skrzywdzonych. Po drugie zaprezentujemy dane, które są wynikiem zgłoszeń dokonanych we wszystkich diecezjach i męskich zgromadzeniach zakonnych od 1 lipca 2018 roku do 31 grudnia 2020 roku, a musimy przecież pamiętać i zdajemy sobie z tego sprawę, że wciąż nie wszyscy zdecydowali się opowiedzieć o swojej krzywdzie i dokonać takiego zgłoszenia – mówił Polak.