0

OSW: Putin zapowiada ESKALACJĘ wojny z Ukrainą i konfrontację z Zachodem

Share

Zarówno obwieszczenie „referendów”, co oznacza realizację decyzji Kremla o aneksji części obszarów wschodniej i południowej Ukrainy, jak i ogłoszenie częściowej mobilizacji, którym towarzyszą groźby potencjalnego użycia broni jądrowej, stanowią poważną eskalację wojny z Ukrainą i konfrontacji z Zachodem – czytamy w analizie Ośrodka Studiów Wschodnich autorstwa Marka Menkiszaka.

W tekście dotyczącym ogłoszenia referendów organizowanych przez samozwańcze republiki Doniecką i Ługańską oraz kolaboracyjne władze w Chersoniu i na Zaporożu, autor przekonuje, że polityczne decyzje Kremla mają na celu przestraszenie sojuszników Ukrainy przed dalszym wsparciem kraju.

Putin postanowił zagrać va banque, licząc, że odstraszy to Kijów, a zwłaszcza Zachód od prób rozstrzygnięcia konfliktu na swoją korzyść i doprowadzi co najmniej do zamrożenia wojny na warunkach Rosji lub do osiągnięcia celów politycznych, w tym – celu maksimum – stopniowego podporządkowania sobie Ukrainy – czytamy.

Według Menkiszaka, politycy w Rosji potrzebują elementu, który będzie mógł zostać ogłoszony jako realny sukces, ponieważ ostatnie wydarzenia na froncie zdecydowanie temu nie sprzyjają.

Celem politycznym Moskwy jest stworzenie faktów dokonanych, które propaganda mogłaby przedstawić jako zwycięstwo (choćby ograniczone) Rosji w „operacji specjalnej”, a zarazem zamaskowanie ostatnich porażek na froncie – stwierdza.

Aneksja, mobilizacja, a zwłaszcza groźba użycia broni jądrowej mają służyć odstraszaniu Kijowa od dalszych prób odzyskania okupowanych terytoriów ze względu na ryzyko eskalacji, pod pretekstem obrony przed atakiem na „terytorium rosyjskie”. Równocześnie chodzi o powstrzymanie Zachodu przed zwiększaniem wsparcia wojskowego dla Ukrainy – dodaje.

 

Źródło: OSW