1

Ozdrowieńcy dostaną specjalne opaski! Lekarze są zaskoczeni

Share

Ozdrowieńcy po koronawirusie dostaną specjalne opaski? Pomysł wszedł w życie w ciągu kilku dni!

 

19 lipca Rządowe Centrum Legislacji otrzymało rozporządzenie dotyczące korzystania z opasek telemedycznych, które pozwolą lekarzom monitorować stan pacjentów z Covid-19. Zakupionych ma zostać 1000 opasek, na które rząd wyda 1,5 miliona złotych.

Opaski telemedyczne mają trafić do około 300-500 przychodni. Kto z pacjentów je dostanie, mają decydować sami lekarze. Jak podaje portal prawo.pl, na razie nie wiadomo, jak będzie się odbywać opieka nad pacjentami. Przychodnie pracują w godzinach 8-18, więc niejasne też, kto ma sprawdzać stan pacjentów w pozostałym czasie.

Jak najszybsze rozpoczęcie udzielania świadczeń objętych programem pilotażowym umożliwi dokonanie niezwłocznej oceny jakości wykorzystania opasek telemedycznych w leczeniu pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, co pozwoli na podjęcie dalszych działań, usprawniających opiekę nad tą grupą pacjentów. Biorąc pod uwagę korzyści płynące dla obywateli z niezwłocznego wejścia w życie projektowanych przepisów, jak i brak jakichkolwiek zagrożeń wynikających ze skróconego okresu vacatio legis, zaproponowane rozwiązanie nie narusza przesłanki przestrzegania zasad demokratycznego państwa prawnego – czytamy w uzasadnieniu.