0

Pięć lat WIĘZIENIA za prorosyjskie hasła! Małżeństwo usłyszało wyrok

Share

Pięć lat pozbawienia wolności za nawoływanie w mediach społecznościowych do przyłączenia ich rodzinnego regionu do Rosji – taki wyrok usłyszało małżeństwo z miasta Petropawł (po ros. Pietropawłowsk) w północnym Kazachstanie, informuje Radio Azattyk, kazachska filia Radia Wolna Europa.

Jak podają dziennikarze, skazani rozpowszechniali wspomniane hasła w grudniu 2021 roku. Sąd przez kilka miesięcy analizował sprawę i wyrok wydał pod koniec maja br. czyli ponad trzy miesiące po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Warto podkreślić, że obwód północnokazachstański, którego stolicą jest Petropawł to teraz na którym przewagę etniczną mają Rosjanie i ludność rosyjskojęzyczna. Według danych z 2019 roku stanowili oni około 50 procent mieszkańców regionu, natomiast Kazachowie zaledwie 35 procent.

Wyrok sądu kolejny raz jasno wskazuje na zdecydowany antyrosyjski kurs w polityce Kazachstanu. Przypomnijmy, że prezydent Kasym-Żomart Tokajew zapowiedział m.in. iż nie zamierza uznawać niepodległości separatystycznych republik Donieckiej i Ługańskiej, pomimo jasnych sygnałów z Kremla.

Tokajew odmówił także przyjęcia Orderu Aleksandra Newskiego (red. jedno z najwyższych rosyjskich odznaczeń państwowych) z rąk samego Władimira Putina.

 

Źródło: Radio Azattyk