3

Pierwsze „mieszanki” w użyciu! Pierwsza dawka AstraZeneką, druga Pfizerem

Share

To nie żart! W życie wchodzą przepisy, które zezwalają na używanie „mieszanek” szczepień przeciw Covid-19. Od wtorku w Hiszpanii można stosować zasadę – pierwsza dawka preparatem AstraZeneka, druga Pfizera.

Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii ogłosiło komunikat według którego już w najbliższych dniach rozpocznie się zastępowanie preparatu AstraZeneka. Takową „mieszankę” przy okazji drugiej dawki szczepienia mają otrzymywać osoby poniżej 60 roku życia.

Wcześniej poinformowano, że państwowy Instytut Zdrowia im. Karola III w Madrycie sprawdził, iż takie zestawienie jest bardzo bezpieczne i skuteczne. Wcześniej podobne zdanie prezentowali również przedstawiciele firmy Pfizer.

Ministerstwo zdecydowało się na taki krok ze względu na znaczącą niejednomyślność w sposobie podawania drugiej dawki szczepionki. Jak informowano, część ze wspólnot autonomicznych zaprzestało podawania AstraZeneki ze względu na komunikaty Europejskiej Agencji Leków, która w kwietniu stwierdziła, iż tenże produkt może wywoływać zakrzepicę.

Źródło: RMF24.pl