0

PILNE! Królowa Elżbieta II nie żyje. Brytyjska monarchini miała 96 lat

Share

Królowa Elżbieta II nie żyje. Była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Odeszła w wieku 96 lat.

Elżbieta Aleksandra Maria była najstarszą córką króla Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. W 1951 roku u Jerzego VI zdiagnozowano raka. Wtedy księżniczka Elżbieta przejęła część jego obowiązków. 7 lutego 1952, dzień po śmierci ojca Elżbieta została ogłoszona królową Wielkiej Brytanii. Oprócz tego była głową takich państw jak Irlandia Północna, Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona (państwa zmieniały się podczas jej panowania).

Od 9 września 2015 roku królowa Elżbieta II została najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Poprzedni rekord należał do jej prababci, królowej Wiktorii i wynosił 63 lata, 7 miesięcy i 2 dni. Była także najdłużej sprawująca władzę kobieta w historii.

Mimo zaawansowanego wieku królowa Elżbieta II, przez lata cieszyła się dobrym zdrowiem i nadal brała udział w ok. 300 oficjalnych wydarzeniach rocznie. Problemy zdrowotne brytyjskiej monarchini zaczęły się w 2021 roku. Wielkim ciosem dla Elżbiety II była m.in. śmierć męża, księcia Filipa, o którym sama mówiła, że jest jej “siłą i ostoją”.

8 września 2022 roku Pałac Buckingham poinformował, że lekarze królowej są zaniepokojeni jej stanem zdrowia i monarchini musi pozostać pod nadzorem medycznym.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat.