0

PILNE! Polska wprowadza stopień alarmowy CHARLIE-CRP! Co to oznacza?

Share

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował się na podpisanie rozporządzenia, które podwyższyło stopień alarmowy dotyczący zagrożeń z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP. Decyzja ma obowiązywać do 4 marca br. – poinformował pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Decyzja została podjęta kilkanaście minut po zakończeniu transmisji na żywo z orędzia wygłoszonego przez Władimira Putina, w którym potwierdził akceptację niepodległości separatystycznych republik DRL i ŁRL.

Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce. Aby zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury rząd zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. To trzeci spośród czterech, które przewiduje ustawa – skomentował Cieszyński.

Na ten moment zakładamy, że ten podwyższony stopień zagrożenia alarmowego będzie obowiązywał do przyszłego piątku, 4 marca, natomiast jak zawsze w takich sytuacjach ten okres jest dostosowany do rozwoju sytuacji. Jeżeli coś się będzie miało w tej sprawie zmieniać, będziemy oczywiście o tym informować – dodał.

Stopnie CRP wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym Dotyczą one systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej.

ALFA jest stopniem pierwszym, BRAVO – drugim, CHARLIE – trzecim, najwyższy stopień to DELTA.

Źródło: Polsat News