1

PiS chce zmienić słowa hymnu! Będziemy śpiewać „Mazurka Kaczyńskiego”?

Share

PIS chce zmienić słowa hymnu?! Druga zwrotka hymnu Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od innych słów.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano przygotowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu projekt ustawy o symbolach państwowych RP. Projekt ten przewiduje m.in. modyfikacje hymnu Polski. Druga zwrotka Mazurka Dąbrowskiego będzie zaczynała się od słów “Jak Czarniecki do Poznania”, a nie jak dotychczas “Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. Będzie to “powrót do źródłowej postaci Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa napisał Józef Wybicki”.

Publiczne wykonywanie hymnu Rzeczypospolitej Polskiej powinno być zgodne z tekstem literackim – czytamy w projekcie ustawy.

Obecnie projekt skierowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do konsultacji publicznych. Resort twierdzi, że chce dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów – w przypadku hymnu narodowego.

Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi – czytamy w uzasadnieniu projektu.