0

PiS uderza w kieszenie Polaków! Będziemy zarabiać jeszcze mniej

Share

To już pewne! Polacy będą zarabiali mniej, a pensje zostaną obniżone. O tym poinformował sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie umowy zlecenia mają zostać oskładkowane. O tym poinformował Stanisław Szwed w rozmowie z “DGP”. Według niego to dobrze rozwiązanie, by zapobiec u nadużyciom innych form zatrudnienia niż umowa o pracę. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej także podkreślił, że ozusowanie zleceń wyrówna warunki konkurencyjne na rynku.

System należy cały czas kontrolować i uszczelniać, nie brakuje bowiem podmiotów, które chciałyby go obejść. Niestety takie działanie nie tylko skutkuje mniejszymi wpływami do systemu ubezpieczeń, ale też rzutuje na późniejsze świadczenia – powiedział.

PiS także planuje skrócenie okresu pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia do 91 dni.

Chcemy w ten sposób ograniczyć nadużywanie tych świadczeń. Okres epidemii może nie jest dobry do tego typu analiz, ale kwota wypłaconych zasiłków chorobowych jest olbrzymia. Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia wystawiono 800 tys. e-zwolnień. To wielkie obciążenie dla systemu – dodał Szwed.