0

Podliczono ile wydaliśmy na pomoc Ukraińcom! Mowa o MILIARDACH złotych

Share

Około 10 miliardów złotych, tyle wynosić ma szacowana wartość prywatnych wydatków Polaków na pomoc dla uchodźców z Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny – wynika z raportu Poleskiego Instytutu Ekonomicznego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wspomniana kwota to środki prywatne, z pieniędzy publicznych, według raportu wydano kolejne 15,9 miliarda złotych. Oczywiście, publiczne to również pieniądze z kieszeni Polaków.

Szacowana wartość całkowitych rocznych wydatków władz publicznych przeznaczonych na pomoc uchodźcom wraz z kwotą prywatnych wydatków Polaków poniesionych na ten cel tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy wojny to w sumie 25,4 mld zł – wskazuje Piotr Arak, dyrekto PIE cytowany w raporcie.

Wspomniana kwota, co warto podkreślić to blisko 1 procent polskiego PKB w 2021 roku.

Z raportu wynika, że od początku wojny w pomocy Ukrainie uczestniczyło aż 70 procent dorosłych obywateli. Połowa Polaków była zaangażowana w sposób konsekwentny, nie jednorazowy.

Instytut wskazuje, że 59 procent badanych zaangażowało się w zakupy i przekazywanie potrzebnych artykułów, 53 procent bezpośrednio wpłacało pieniądze na akcje pomocowe.

Rzadziej stosowanymi formami wsparcia była pomoc w załatwianiu różnego rodzaju spraw na rzecz uchodźców (20 proc. badanych) i zaangażowanie w wolontariat (17 proc. badanych). Z kolei 7 proc. badanych deklarowało, że udostępniło uchodźcom własne mieszkanie – wskazała Agnieszka Wincewicz-Price, ekspert z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.