0

Polacy mają się czego bać? Grozi nam kryzys lekowy! „Może zabraknąć nawet kilka tysięcy medykamentów”

Share

Czeka nas kolejny poważny kryzys? Jak podaje WP.PL po kryzysie węglowym i cukrowym możliwe, że grozi nam kryzys lekowy. Eksperci alarmują, że w aptekach może zabraknąć nawet kilku tysięcy medykamentów.

Pierwszy o tym pisze portal „Wirtualna Polska”.

– Jeśli decydenci nic z tą sprawą nie zrobią, w aptekach i szpitalach naprawdę zabraknie nie kilkudziesięciu leków, tylko kilku tysięcy. I na nic wtedy zda się zrzucanie odpowiedzialności na firmy, które zrezygnują z działalności, do której dokładają już dziś – alarmuje Andrzej Stachnik, prezes zarządu Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych.

Następnie powiedział on, że problem wynika z niskich marż hurtowni farmaceutycznych na lekach refundowanych. Na dystrybucji takich medykamentów hurtownie zarabiają mniej niż złotówkę od opakowania. Marża wynika z ustawy i nie może przekroczyć 5 proc. Wcześniej taka marża wynosiła 14 proc. Co ma powodować, że hurtownie nie będą miały interesu w sprowadzaniu medykamentów.

Andrzej Stachnik z tego powodu uważa, że w pierwszej kolejności problem z dostępnością będzie dotyczył leków mniej popularnych.

– Tych bowiem w szczególności apteki nie chcą mieć na stanie. A jednocześnie często są to leki ratujące życie, tysiącom ludzi niezbędne do funkcjonowania – powiedział w rozmowie z „Wirtualną Polską”.

Źródło: wp.pl