0

Polacy ze „SPECJALNYM STATUSEM” na Ukrainie. Co to oznacza?

Share

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy w którym wprowadzany jest „specjalny status obywateli Polski na Ukrainie” – informuje kancelaria prezydenta. Sprawdzamy, co kryje się w dokumencie.

Projekt dokumentu pt. „O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej znajdujący się na terytorium Ukrainy” trafił do prac Najwyższej Rady w poniedziałek 11 lipca.

Jak zapowiedział sam Wołodymyr Zełenski jest to odpowiedź na przepisy wprowadzone w Polsce dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Mowa zatem o zmianach w przepisach dotyczących przebywania na terytorium Ukrainy, nauki czy też korzystania z usług medycznych.

Po wprowadzeniu ustawy każdy obywatel Polski i członkowie jego rodziny będą mogli przebywać na Ukrainie przez 18 miesięcy (red. pobyt legalny ze wszystkimi prawami). Polacy będą mogli podjąć pracę oraz prowadzić działalność gospodarczą na warunkach takich samych jak obywatele Ukrainy. Dodatkowo korzystać będą mogli także z nauki oraz publicznych usług medycznych.

Dzisiaj Ukraina poprzez ten akt i poprzez gest prezydenta składa symboliczne zaproszenie: „Wy jesteście tutaj na szczególnych prawach witani”. Niechże to też będzie dla nas jakimś znakiem, w tych wszystkich sprawach, o których mówić często trudno – powiedział Andrzej Duda, komentując projekt.

Źródło: Polsat News