1

Polsce grozi GŁÓD! Ekspert nie ma wątpliwości. Brak zboża na światowych rynkach…

Share

Okazuje się, że Europa nie robi zbyt wiele, by zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe – twierdzi Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

W programie „Polski Punkt Widzenia” na antenie telewizji Trwam ekspert komentowała bezpieczeństwo żywnościowe w Polsce i Europie w kontekście wojny na Ukrainie. Niestety, w trakcie dyskusji przedstawiała główne negatywne scenariusze.

Wynika to z drastycznie rosnących kosztów produkcji na polskich wsiach. Wszyscy widzimy, jak bardzo „poszły w górę” ceny paliwa, które jest podstawowym elementem produkcji w rolnictwie. Podobnie jest w przypadku cen nawozów, które w ostatnim czasie drastycznie się zwiększyły. Jest to wynik rosnących cen gazu – komentowała.

Dodała jednocześnie, że rolnicy obawiają się przede wszystkim zachowania płynności finansowej, co doprowadziłoby do bankructwa wielu gospodarstw rolnych.

Już wiemy, że na światowych rynkach do końca tego sezonu zabraknie ok. 10-12 mln ton ziarna, co przełoży się na głód w pewnych obszarach świata. Ta sytuacja wpłynie także na znaczny wzrost cen zbóż – tłumaczyła.

Ekspert zaalarmowała, że obecnie rządzący UE w zasadzie nic nie robią, aby poprawić fatalną sytuację.

Okazuje się, że Europa nie robi zbyt wiele, by zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe. W dalszym ciągu ceny energii elektrycznej są windowane przez system ECTS, który Unia Europejska narzuciła państwom członkowskim. Ponadto nieustannie słyszymy o planach dalszego wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu zmniejszającego opłacalność produkcji – podsumowała.

Źródło: TV Trwam