0

Polskę czekają MASAKRYCZNE wzrosty cen żywności?! Ekspert nie pozostawia złudzeń

Share

Jeśli części tych zbóż zabraknie, to odczujemy to, może nie katastrofą czy dramatem, ale ceną – twierdzi ekonomista Marek Zuber. Jego zdaniem Polacy już niedługo bardzo mocno odczują podwyżki cen żywności.

O problemie z dostępem do surowców, zbóż oraz ogólnie żywności w kontekście toczącej się wojny na Ukrainie mówi się coraz głośniej. Już nie tylko rolnicy, ale także ekonomiści zwracają uwagę, że sytuacja może praktycznie wymknąć się spod kontroli.

Wzrost cen na świecie będzie wpływał na to, co dzieje się na rynku żywności w Polsce, niezależnie od tego, że jesteśmy w dużym stopniu samowystarczalni, jeżeli chodzi o jej produkcję na rynek wewnętrzny – tłumaczy Marek Zuber.

Kluczowe w sprawie, jak się okazuje, mogą być sankcje nakładane przez kraje Zachodu. Na ten moment nie dotyczą one bezpośrednio sprzedaży żywności.

W analizach dotyczących surowców oraz żywności mamy bardzo wiele niewiadomych, jedną z nich jest to, czy będzie w tym roku wyraźnie mniej zbóż na rynku, m.in. pszenicy, której największym eksporterem jest Rosja, ale Ukraina też jest dużym producentem. Pytanie, czy zostaną nałożone jakieś sankcje na sprzedaż żywności, choć raczej w tym kierunku świat nigdy nie szedł – twierdzi ekonomista.

Źródło: Polskie Radio 24