0

Prezes Urzędu Rejestracji Leków wprost: Nie ma potrzeby podania teraz trzeciej dawki szczepionki!

Share

Według dzisiejszych danych nie ma potrzeby podania teraz trzeciej dawki szczepionki przeciw COVIDd-19. Osoby z poważnie obniżoną odpowiedzią immunologiczną będą potrzebowały jej szybciej – mówił na antenie TVN24 Grzegorz Cessak.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Leczniczych i Produktów Biobójczych nie ukrywa, że nie ma obecnie żadnych badań lub statystyk, które wskazywałyby iż podawanie trzeciej dawki szczepionki jest pilnie potrzebne.

Europejska Agencja Leków razem z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wypracowują kryteria i modele podawania trzeciej dawki. Według danych, które dzisiaj ma Europejska Agencja Leków, nie ma wysokiego alertu dotyczącego podania trzeciej dawki, bo producenci deklarują, że roczna ochrona jest zapewniona przez podanie dwóch dawek szczepionki – stwierdził.

Grzegorz Cessak podkreślił, że Europejska Agencja Leków działa przede wszystkim na podstawie badań klinicznych przedkładanych przez producentów preparatów. W związku z tym nie ma też żadnego oficjalnego stanowiska, które wskazywałoby, że należy uruchomić doszczepianie obywateli.

 

Źródło: TVN24.pl