0

Prezydent Duda ostro o Rosjanach! „To nie tylko Putin. Społeczeństwo jest tym przesiąknięte”

Share

Rosyjskie idee, to nie tylko idee samego Władimira Putina. Duża część społeczeństwa rosyjskiego jest nimi przesiąknięta, tam dziennikarze mówią o Rosji, która sięga aż do polskiego Kalisza – twierdzi prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemaine Zeitung”.

W rozmowie z niemiecką gazetą prezydent RP kolejny raz podkreślił, iż obecnie Ukraina broni nie tylko swojej suwerenności, ale także bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziś Ukraina broni Polski, Europy, w tym także Niemiec. Gdyby Ukraina, stawiając heroiczny opór, nie zdołała ostatecznie oprzeć się imperialnym planom Putina, Polska i kraje bałtyckie byłyby bezpośrednio zagrożone dalszym rozszerzeniem rosyjskiej strefy wpływów na Europę Środkową – stwierdził.

Zdaniem Andrzeja Dudy należy wyraźnie zaakcentować, że problemem i zagrożeniem dla bezpieczeństwa nie jest sam prezydent Władimir Putin, ale także rosyjskie społeczeństwo.

Idee rosyjskie, o których mówimy, to zresztą nie tylko idee samego Władimira Putina. Duża część społeczeństwa rosyjskiego jest nimi przesiąknięta, tam dziennikarze mówią o Rosji, która sięga aż do polskiego Kalisza. Są to idee wielkoruskie, które polegają na podporządkowaniu sobie innych narodów. Dzięki Ukrainie to zagrożenie jest obecnie powstrzymywane. Myślę jednak, że to niebezpieczeństwo stanie się niestety znowu aktualne w przyszłości – podkreślił.

W rozmowie pojawiła się także kwestia relacji polsko-niemieckich. Zdaniem Prezydenta RP zależy nam na dobrej współpracy, ale „ma głęboką pretensję pod adresem Niemiec, jeśli chodzi o projekty pod nazwą Nord Stream w zakresie przesyłu gazu ziemnego”.