0

Prezydent o Cudzie nad Wisłą! „W 1920 polska armia okazała się barierą nie do pokonania”

Share

„W wielkiej bitwie 1920 r., która przesądziła o losach świata, polska armia okazała się dla Sowietów barierą nie do pokonania; okazało się, że Polacy potrafią przełamać wszelkie bariery i odwrócić losy” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Wojska Polskiego .

– 102 lata minęły od wielkiej bitwy, która, jak niektórzy nie bez powodu mówią, była jedną z tych niewielu, które przesądziły o losach świata. Nie ma żadnych wątpliwości, że gdyby Sowietom, Armii Czerwonej udało się wtedy dotrzeć do zrewoltowanych Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, zapewne losy Europy i świata wyglądałyby inaczej i świat nie wyglądałby tak, jak obserwujemy go dzisiaj – powiedział prezydent na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Polska okazała się barierą nie do pokonania

Duda podkreślił, że:

– Niedoceniana przez sowieckich komunistów – przez Rosjan – polska armia, armia kraju, o którym Stalin i inni z kierownictwa Związku Sowieckiego mówili, że to tylko przepierzenie pomiędzy zachodnią Europą, do której zdążają, a wielkim krajem Rad, okazała się barierą nie do pokonania – podkreślił.

– Wiemy doskonale, z kart historii i dokumentów archiwalnych, że w tamtych dniach sierpnia 1920 roku bardzo wielu – zdecydowana większość – nie wierzyła w to, że Polska, Warszawa jest się w stanie obronić. Sowieccy dowódcy byli pewni zwycięstwa – mówił prezydent.

– Można śmiało powiedzieć, że dzielili już skórę na niedźwiedziu – tymczasem okazało się, że Polacy mają serca lwów, że potrafią stanąć do walki, zmobilizować się i przełamać wszelkie bariery – strach, często braki w wyszkoleniu i uzbrojeniu i swoim męstwem i determinacją odwrócić losy – powiedział Duda.