0

Prof. dr Günter Kampf wprost: Stygmatyzowanie niezaszczepionych jest NIEUZASADNIONE!

Share

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zaszczepione osoby nadal odgrywają istotną rolę w transmisji – twierdzi prof. dr. Günter Kampf, konsultant epidemiolog szpitalny i profesor nadzwyczajny ds. higieny i medycyny środowiskowej na Uniwersytecie Medycznym w Greifswaldzie w Instytucie Higieny i Medycyny Środowiskowej w Niemczech.

Na łamach popularnego, naukowego magazynu The Lancet ekspert przedstawia kolejne dowody według których osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie blokują transmisji wirusa co kompletnie obala teorię od odizolowywaniu niezaszczepionych od społeczeństwa.

W USA i Niemczech urzędnicy wysokiego szczebla użyli terminu pandemia niezaszczepionych, co sugeruje, że osoby, które zostały zaszczepione, nie mają znaczenia w epidemiologii COVID-19. Użycie tego wyrażenia przez urzędników mogło zachęcić niejednego naukowca do stwierdzenia, że ​​”nieszczepieni zagrażają zaszczepionym na COVID-19. Ale ten pogląd jest zbyt prosty. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że zaszczepione osoby nadal odgrywają istotną rolę w transmisji – stwierdza prof. dr Kampf.

Ekspert na podstawie dokładnych danych z Niemczech prezentuje, iż większość objawowych przypadków koronawirusa, u starszych pacjentów, dotyczy osób, które są w pełni zaszczepione.

W Niemczech 55,4% objawowych przypadków COVID-19 u pacjentów w wieku 60 lat lub starszych dotyczyło osób w pełni zaszczepionych,[4] a proporcja ta rośnie z każdym tygodniem. W Münster w Niemczech nowe przypadki COVID-19 wystąpiły u co najmniej 85 (22%) z 380 osób, które zostały w pełni zaszczepione lub wyzdrowiały z COVID-19 i które uczęszczały do ​​klubu nocnego.[5] Osoby zaszczepione mają mniejsze ryzyko ciężkiej choroby, ale nadal stanowią istotną część pandemii – podkreśla.

Dlatego mówienie o pandemii nieszczepionych jest niewłaściwe i niebezpieczne. Historycznie zarówno Stany Zjednoczone, jak i Niemcy wywołały negatywne doświadczenia, piętnując część populacji za kolor skóry lub wyznanie. Wzywam urzędników wysokiego szczebla i naukowców do zaprzestania niewłaściwego stygmatyzacji osób nieszczepionych, do których należą nasi pacjenci, współpracownicy i inni współobywatele, oraz do włożenia dodatkowego wysiłku w zjednoczenie społeczeństwa – dodaje.

Źródło: The Lancet