1

Prof. Gut nie odpuszcza i straszy Polaków! 4 fala i Polska mutacja korony…

Share

Luzowanie obostrzeń, powiew wolności… zapomnijcie! Profesor Włodzimierz Gut nie odpuszcza i znów straszy Polaków kolejnymi falami korony.

Wszystko zależy od ludzkich zachowań. Ten wirus nie jest wirusem zależnym od pogody, tylko od ludzi – grzmiał ekspert w rozmowie z Wprost.pl.

To nie mutacja indyjska, brazylijska, afrykańska, włoska, kalifornijska, nigeryjska spowoduje czwartą falę, tylko ludzie. Jeśli będą zachowywali się tak jak po wcześniejszych obluzowaniach, to będziemy mieć czwartą falę i kolejne – dodał.

Prof. Gut pytany był między innymi o obowiązkową kwarantannę dla osób przybywających z Indii. Muszą oni być odizolowani od społeczeństwa nawet jeśli są zaszczepieni.

Szczepionka nie chroni przed zakażeniem, to znaczy przed wniknięciem wirusa do organizmu, gdyż przed tym chronią tylko bariery fizyczne. Szczepionka chroni przed rozwojem choroby. Pierwsza dawka zaczyna chronić po ok. 2 tygodniach przed ciężkim przebiegiem COVID-19 (choć nadal jest możliwe zakażenie, tylko o łagodniejszym przebiegu). Dwie dawki chronią przed zakażeniem objawowym. Szczepionka nie chroni jednak ani przed zakażeniem, ani przed zarażaniem innych – wskazał.

Jeśli będziemy sekwencjonować genom wirusa, to znajdziemy wiele różnych mutacji. Jak dobrze poszukamy, to znaleźlibyśmy też mutację polską, czeską, włoską, słowacką… I wiele innych – podsumował ekspert.