0

Prof. Gut ostro o maseczkach: Może być groźniejsza od samego środowiska, w jakim się znaleźliśmy

Share

Jeśli będzie dalszy spadek zachorowań, to oznacza, że decyzja była w miarę słuszna. Jeżeli nastąpi ich stabilizacja, oznaczać to będzie, że nastąpiła trochę za wcześnie – mówi prof. Włodzimierz Gut, komentując decyzję ministra Adama Niedzielskiego o luzowaniu niektórych obostrzeń covidowych.

Przypomnijmy, jak poinformowano na konferencji prasowej, od 1 marca przestanie obowiązywać większość rygorów związanych ze stanem epidemii.

Znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, (…) nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach – tam, gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski – mówił Mateusz Morawiecki.

Zdaniem „korona eksperta” prof. Gut nie należy wprost patrzeć na decyzje administracyjne, a po prostu zachowywać racjonalne zachowanie.

Czy naprawdę maseczki musimy wkładać, bo jest przymus czy dlatego, że wchodzimy w grupę ludzi, o których nic nie wiemy i redukujemy szansę zakażenia? Redukujemy, a nie zerujemy, bo to jest jeszcze, oczywiście, sprawa prawidłowego noszenia maseczki – założenia i zdjęcia jej, czasu noszenia i przechowania. Maseczka może być groźniejsza od samego środowiska, w jakim się znaleźliśmy – mówił wirusolog.

Prof. Gut przyznał, że najbliższe dni pokażą, czy dzisiejsza decyzja władz była słuszna.

Jeśli będzie dalszy spadek zachorowań, to oznacza, że decyzja była w miarę słuszna. Jeżeli nastąpi ich stabilizacja, oznaczać to będzie, że nastąpiła trochę za wcześnie. A jak widoczny będzie wzrost zakażeń, to znaczy, że przesadziliśmy – podsumował.

Źródło: DoRzeczy.pl