4

Prof. Simon dalej straszy! „Mówienie o końcu pandemii to bzdura”

Share

To jest po prostu bzdura, proszę w takie doniesienia nie wierzyć. Ten wirus ma bardzo mutagenny potencjał i będzie się zmieniał, jak każdy wirus RNA – twierdzi prof. Krzysztof Simon odpowiadając na pytanie o zapowiadanym końcu pandemii koronawirusa.

Były członek Rady Medycznej na łamach portalu ABCZdrowie.pl straszy Polaków, że medialne doniesienia i wypowiedzi niektórych ekspertów o powolnym wychodzeniu z pandemii są zdecydowanie przedwczesne.

To jest po prostu bzdura, proszę w takie doniesienia nie wierzyć. Ten wirus ma bardzo mutagenny potencjał i będzie się zmieniał, jak każdy wirus RNA. Nie wiemy, jakie będą kolejne warianty. Problem polega na tym, że w Polsce, podobnie, jak i w innych krajach, Omikron nałożył się na Deltę. Te wirusy często wymieniają aparat genetyczny. Może być tak, że w komórkach warianty namnożą się krzyżowo. A wtedy nie wiemy, co to za potwór z tego będzie – twierdzi „korona ekspert”.

Zdaniem prof. Simona już teraz można przewidzieć, że na jesień przyjdzie kolejna fala i liczba zakażeń nadal będzie bardzo wysoka.

Omikron jest niesłychanie zakaźny, ale zdecydowanie mniej patogenny stąd mniej osób przybywa w szpitalach. Nie jest to jednak wariant łagodny dla wszystkich. Dla osób starszych, z wielochorobowością jest dalej niebezpieczny. Ci ludzie niestety z powodu zakażenia Omikronem umierają, zwłaszcza jeśli są niezaszczepione. W dalszym ciągu mamy w połowie zdewastowane oddziały szpitalne pacjentami z COVID-19. Oczywiście, zaszczepione osoby też chorują, jednak nie są to przypadki ciężkich przebiegów, a raczej infekcje bezobjawowe – podkreśla.

Przypomnijmy, w czasie gdy prof. Krzysztof Simon straszy Polaków kolejną falą, wiele krajów w Europie całkowicie rezygnuje z obostrzeń covidowych. Na taki krok zdecydowały się między innymi: Norwegia, Dania oraz Szwecja.

Źródło: ABCZdrowie.pl