2

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. Jerzego Zięby. Domniemane spowiadanie zagrożenia epidemiologicznego

Share

Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu wszczęła śledztwo dotyczące domniemanego spowodowania zagrożenia epidemiologicznego podczas wykładu propagatora naturoterapii Jerzego Zięby – poinformował Jarosław Łukacz, szef tamtejszej prokuratury.

Przypomnijmy, 11 grudnia br. Jerzy Zięba prowadził spotkanie autorskie, które promowało książkę „Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie”. Wydarzenie odbywało się w nowosądeckim Miejskim Ośrodku Kultury i uczestniczyło w nim ponad 200 osób.

Zostało wszczęte śledztwo z artykułu 165 dotyczące domniemanego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego. Przedmiotem tego postępowania jest przede wszystkim określenie okoliczności zdarzenia i ustalenie, czy przeprowadzone w Nowym Sączu spotkanie mogło doprowadzić do spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego – poinformował Łukacz.

Zdaniem śledczych problemem była liczba osób uczestniczących w spotkaniu, brak nałożonych maseczek i nie zachowanie dystansu. Dodatkowo sprawdzane są również kwestie dopuszczenia do organizacji spotkania w sali należącej do instytucji publicznej.

Obecnie trwają czynności procesowe. Będziemy pozyskiwali dokumentację z sanepidu i ustalali faktyczną liczbę uczestników spotkania. To przestępstwo jest zagrożony karą od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności – powiedział  prokurator rejonowy.

Źródło: Polsat News