2

Propaganda strachu trwa! Omikron to nie koniec. Będą kolejne mutacje

Share

Jeżeli będziemy mieli nadal rejony o tak słabym wyszczepieniu, jak choćby Afryka, a nawet Polska, to dlaczego mamy nie oczekiwać, że pojawi się kolejna fala: Phi, Sigma, Omega albo jakiegokolwiek innego wariantu – twierdzi dr hab. Tomasz Dzieciątkowski odnosząc się do hipotezy, iż Omikron będzie ostatnim wariantem w pandemii koronawirusa.

Przypomnijmy, propagatorem takiej wersji jest Bill Gates. Miliarder twierdzi, że właśnie mutacja Omikron będzie ostatnią, która tak znacząco dotknie służbę zdrowia. Zdecydowanie mniejszym optymistą jest „korona ekspert” Tomasz Dzieciątkowski.

Na podstawie różnic genetycznych mamy w tej chwili stwierdzone dwa podwarianty w obrębie samego wariantu Omikron. Natomiast nie należy z tego tytułu szaleńczo kruszyć kopii. Wirusy mają zmienność genetyczną – jest to ich cecha przyrodzona. W związku z tym zmieniały się, zmieniają i będą się zmieniać – twierdzi.

Nieco większym optymista jest lek. Bartosz Fiałek. Jego zdaniem, nawet jeśli Omikron będzie miał swoje mutacje czy subwarianty, to nie powinniśmy na nie zachorować.

Z uwagi na bardzo podobny materiał genetyczny w obu liniach rozwojowych SARS-CoV-2, istnieje małe prawdopodobieństwo, że zakazimy się i wariantem Omikron, i subwariantem BA.2. Wydaje się, że zarówno przeciwciała, które zostaną wyprodukowane po infekcji wariantem Omikron, jak i poinfekcyjna reaktywność komórkowa, będą skutecznie neutralizować wiriony BA.2 – podkreślił.

Duńskie dane wskazują, że BA.2 zaczyna zwiększać swój udział w wywoływaniu COVID-19, ale nie prowadzi do sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku wariantu Omikron, czyli podwojenia liczby zakażeń co dwa, trzy dni. W innych częściach świata jest on opisywany jako wariant zainteresowania, czyli nie budzi obecnie niepokoju. Liczba zakażeń narasta wolniej, więc wydaje się, że nie będzie w stanie wyplenić ze środowiska wariantu Omikron. Podejrzewam, że będziemy mieć sytuację podobną do tej, z którą mieliśmy do czynienia w przypadku wariantu Delta Plus. Wariant Delta nie został przez niego wyparty ze środowiska, pomimo że wariant Delta Plus posiadał mutacje, które samodzielnie były groźniejsze od zawartych w wariancie Delta – podsumował Fiałek.

Źródło: ABCZdrowie.pl