1

Propaganda strachu trwa! Prezes PAN: Epidemia COVID-19 nie będzie ostatnią!

Share

Epidemia Covid-19 nie będzie ostatnią, z jaką przyjdzie się nam zmagać – ogłosił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.

W rozmowie z dziennikarzem, szef PAN nie ukrywał, iż jego zdaniem nie ma obecnie mowy o możliwości szybkiego noszenia restrykcji w Polsce. Spowodowane jest to między innymi faktem, że cały czas istnieje zagrożenie powstania nowej mutacji.

Obserwujemy obecnie tendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę wykrywanych infekcji czy hospitalizacji. Miejmy nadzieję, że utrzyma się ona. Jednak w każdej chwili sytuacja epidemiczna może się zmienić wraz z pojawianiem się na przykład nowego wariantu wirusa lub napłynięciem dużej fali migracji – mówił.

Jak podkreśla prof. Duszyński, Polska nie poradziła sobie dobrze z epidemią koronawirusa, jednak jest to czas z którego należy wyciągnąć wnioski, ponieważ przed nami jeszcze inne epidemie.

Jeżeli nie poradziliśmy sobie tak jak to było przecież możliwe z jej zwalczaniem, wyciągnijmy chociaż lekcje na przyszłość. Za trzy, pięć czy dziesięć lat, oby jak najpóźniej, przydadzą się nam one – podkreślił.

W trakcie dyskusji podjęto także kwestię wpływu COVID-19 na gospodarkę naszego kraju. Zdaniem prezesa Polskiej Akademii Nauk fakt, iż w Polsce duża część społeczeństwa jest niewyszczepiona może w przyszłości spowodować, że nie będziemy się poprawnie rozwijać.

W naszym stanowisku argumentowaliśmy, że kwestie zdrowia społeczeństwa i dobrego stanu gospodarki są ze sobą ściśle powiązane. Zdrowi obywatele sprawiają, że gospodarka dobrze się rozwija, a zdrowa gospodarka sprawia, że można dbać o zdrowie obywateli. Społeczeństwa dobrze wyszczepione wyjdą najprawdopodobniej najszybciej z epidemii i będą miały najmniej poważne jej długoterminowe konsekwencje – zauważył.

To one będą się dobrze rozwijać w najbliższej przyszłości. Społeczeństwa, które mają niski współczynnik wyszczepień, mogą mieć z tym problem. Możemy więc mieć i z tego powodu do czynienia z Europą dwóch prędkości rozwoju. Niestety, z naszym poziomem wyszczepienia będziemy w grupie państw wolniej rozwijających się – dodał.