3

Propaganda szczepionkowa trwa! Powstanie MULTISZCZEPIONKA? Prof. Szuster-Ciesielska: Sprawdziłaby się lepiej

Share

Multiszczepionka mogłaby zapewnić szeroki wachlarz przeciwciał przeciwko różnym wariantom koronawirusa. Obecnie takich badań nie ma, ale uważam, że sprawdziłaby się lepiej – twierdzi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

„Korona ekspert” z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie nie ma wątpliwości, że na obecnym etapie należy stworzyć preparat, który będzie chronił przed wieloma wariantami koronawirusa jednocześnie.

Moim zdaniem, w przyszłości, należałoby raczej opracować szczepionkę wielowariantową, niż przygotowywać szczepionkę pod dany wariant wirusa – twierdzi.

Wyobraźmy sobie białko kolca S jako zestaw zielonych klocków – to był oryginalny wirus z Wuhan. Na jego podstawie przygotowano szczepionkę rozpoznającą te zielone klocki. Ale wirus zaczął się zmieniać i pojawiały się inne kolory, które nie były rozpoznawane przez powstałe przeciwciała – dodaje.

Prof. Szuster-Ciesielska podkreśliła, że obecnie nie ma żadnych badań nad tego typu rozwiązaniem. Jej zdaniem powodem dla którego utrzymuje się taki stan, jest fakt, że obecne na rynku szczepionki działają poprawnie.

Taka szczepionka (red. konwencjonalna) może być mniej skuteczna, ale dalej chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i przed śmiercią. Dlatego firmy nie spieszyły się tak z modyfikacją preparatu, który dalej zapewnia dobry poziom ochrony – podkreśla.

Na razie nie ma badań nad szczepionką wielowariantową, ale uważam, że taka multiszczepionka sprawdzi się lepiej i zapewni nam bardzo szeroki wachlarz przeciwciał przeciwko różnym liniom koronawirusa – dodaje.