1

Przerażające! Bałtyk umiera! Morze zamienia się w „kisiel”…

Share

Eksperci biją alarm! Morze Bałtyckie powoli umiera przez zanieczyszczenia. Już niedługo zmieni się w kisiel.

 

Polskie morze powoli umiera. Jak informują eksperci, przez zanieczyszczenia, które znajdują się na dnie, zbiornik wodny już ma konsystencję zupy, a wkrótce może zmienić się w kisiel!

Niestety przez ograniczoną wymianę wody w Bałtyku, potrzebujemy życia całego pokolenia, aby wszystkie zanieczyszczenia wypłynęły z morza. Wszystko wskazuje na to, że niedługo będziemy musieli zapomnieć o wakacjach nad polskim morzem.

Bałtyk zamienił się w zupę. Biogeny – azot i fosfor – powodują gwałtowny rozrost m.in. glonów, zmętnienie Bałtyku, spadek ilości tzw. roślin wyższych, które produkują tlen. Do tego dochodzi słaba wymiana wód słonych poprzez cieśniny duńskie, co jeszcze bardziej obniża poziom tlenu w wodzie (…). Mowa jest o podwyższeniu się temperatury Bałtyku o 1,5 stopnia C w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Z Bałtyku będzie już nie zupa, a kisiel. Morze nam się ugotuje – mówił prezes Pomorskiego Towarzystwa Hydrologiczno-Przyrodniczegoówił Michał Przybylski podczas rozmowy z Gazetą Wyborczą.