1

Przyjąłeś szczepionkę Johnson&Johnson? Możesz mieć poważne problemy!

Share

Szczepionka firmy Johnson & Johnson nie działa? Według najnowszych badań może być mniej skuteczna na groźny wariant Delta.

 

Jednodawkowa szczepionka koncernu Johnson&Johnson należy do tak zwanych szczepionek wektorowych. Preparat charakteryzuje się 85 proc. skutecznością w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi koronawirusa. Jednak według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szkoły Medycznej Grossmana na Uniwersytecie Nowojorskim ten preparat może być mniej skuteczny na obecnie panujący wariant Delta.

Wyniki badań wskazują na to, że osoby , które otrzymały szczepionkę Johnson&Johnson, mogą potrzebować drugiej dawki. Najlepiej preparatów mRNA, takich jak Pfizer czy Moderna.

Kierujący badaniem Nathaniel Landau podkreśla, że osoby zaszczepione tym preparatem muszą wzmocnić się drugą dawką.

Komunikat, który chcieliśmy przekazać, nie jest taki, że ludzie nie powinni otrzymywać szczepionki J&J, ale mamy nadzieję, że w przyszłości będzie ona wzmocniona kolejną dawką J&J, albo zostanie wzmocniona szczepionką Pfizera lub Moderny – powiedział.

Jak podkreśla amerykańska gazeta “USA Today”, wyniki te stoją w sprzeczności z badaniami opublikowanymi przez firmę Johnson & Johnson.