1

Rada Medyczna badana przez ABW? Pierwszy „KoronaEkspert” już się tłumaczy

Share

Ile jest w tym wartości dodanej dla zdrowia publicznego, a ile jest w tym interesu firm farmaceutycznych, które chcą sprzedać więcej – pytali liderzy Konfederacji w trakcie konferencji prasowej na której ogłaszano złożenie wniosku do ABW.

Przypomnijmy, Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun i Robert Winnicki poinformowali o złożeniu wniosku do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, aby ta sprawdziła ewentualne związki członków Rady Medycznej z koncernami farmaceutycznymi.

Wywołany do odpowiedzi poczuł się prof. Wysocki, który określił, że wniosek Konfederacji jest dla niego niezrozumiały.

Moim zdaniem są to ruchy służące osłabieniu jakichkolwiek rekomendacji Rady Medycznej, notabene słabo przestrzeganych. Chodzi o podważenie opinii tego ciała, to jest chyba jedyny cel – ocenił.

Jednocześnie „korona ekspert” zaczął tłumaczyć, że Rada Medyczna jest tworem wyłącznie doradczym i nie jest odpowiedzialna za np. kupowanie szczepionek, a już szczególnie wyborze poszczególnych preparatów.

Nigdy tego typu decyzje nie opierały się na opinii Rady Medycznej. Jej członkowie zastanawiają się nad zupełnie innymi rzeczami, takimi jak sprawy opanowania pandemii – stwierdził.

Opiniowaliśmy kolejność szczepień, a to nie miało żadnego wpływu na liczbę kupionych dawek, rodzaj kupionych szczepionek, więc – moim zdaniem – to podejrzenie o konflikcie interesów jest zupełnie nietrafione – dodał.

Co ciekawe, w swojej wypowiedzi prof. Wysocki przyznał, że w „pracach naukowych” muszą występować kontakty z firmami farmaceutycznymi.

Pracując naukowo nad szczepieniami trudno być zupełnie odciętym od firm farmaceutycznych, bo w tej sferze przeprowadza się wiele badań klinicznych, ocen, ekspertyz, których nie robi się dla jednego czy dwóch przedsiębiorstw, tylko dla wielu firm – podkreślił „korona ekspert”.

Źródło: GazetaPrawna.pl