0

Rosja może użyć broni jądrowej. Brytyjski generał podał cel

Share

„Rosja może użyć broni jądrowej w przypadku udanej kontrofensywy ukraińskiej armii” – stwierdzi brytyjski generał.

O możliwości użycia przez Kreml broni jądrowej wygłosił generał, były szef Połączonego Dowództwa Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii, sir Richard Barrons. W wywiadzie dla stacji BBC, mówił, że Rosjanie mogą uczynić tak bezprecedensowy krok w przypadku potrzeby „ochrony” swoich wojsk. Dodał także, że w przypadku ataki nie chodzi o międzykontynentalne pociski balistyczne, ale o małe pociski nuklearne.

Barrons jest zdania, że decyzja o użyciu broni atomowej będzie zależała od rozwoju sytuacji na froncie. W przypadku kolejnych sukcesów Ukrainy, ryzyko uderzenia nuklearnego będzie wzrastało.

– Jeżeli Ukraina zdoła zebrać środki do ofensywy i jeśli naprawdę odniesie sukces, to musimy zaakceptować fakt, że użycie małych głowic nuklearnych będzie w pełni zgodne z rosyjską doktryną wojskową, tak jak rozumieją ją rosyjscy politycy i wojsko – powiedział Barrons.

Generał zauważył, że zgodnie z doktryną Federacji Rosyjskiej broń jądrowa może być użyta w odpowiedzi na atak nuklearny, a także w przypadku innej agresji „zagrażającej istnieniu państwa oraz ataków na obiekty o krytycznym znaczeniu.

– Nie mówimy o międzykontynentalnych rakietach balistycznych, ale o małej amunicji nuklearnej, która ma zakłócić ofensywę, która w oczach rosyjskich władz może zagrozić interesom państwa – wyjaśnił.