0

Rosja przygotowuje powszechną mobilizację?! Wskazano, kto jako pierwszy zostanie powołany

Share

Mobilizację do wojsk Federacji Rosyjskiej określają konkretne dekrety prezydenckie – przypomina serwis URA.news. W rosyjskich mediach coraz głośniej mówi się o powszechnej mobilizacji.

O tym kto zostanie powołany w przypadku oficjalnego wypowiedzenia wojny mówił były oficer sił specjalnych, emerytowany pułkownik Anatolij Matwiczuk.

Mobilizację ogłasza dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej. Powinna zawierać kategorie powołane do mobilizacji do wojska. Mamy rezerwy pierwszego etapu, drugiego i trzeciego – tłumaczył.

W pierwszym etapie – mężczyźni do 30 roku życia. Druga – od 30 do 45 lat, w kolejnym wierszu – od 45 do 50. Dalej jest czwarta do 60 lat. Po 60 latach nie są już powoływani – dodał.

Przypomnijmy, w wielu mediach również polskich, pojawiła się informacja, iż 9 maja Władimir Putin może ogłosić rozpoczęcie wojny z Ukrainą. Wówczas rozpoczęłaby się mobilizacja obywateli.

Zdaniem Matwiczuka, Rosjanie nie powinni się jednak spodziewać takiego rozwiązania.

Wątpię, żeby takie wezwanie mogło mieć miejsce w najbliższej przyszłości. To oszustwo. Taki dekret jest przygotowywany od dawna i poprzedza go kilka momentów: decyzja Dumy Państwowej, decyzja Zgromadzenia Federalnego. Dopiero potem prezydentowi proponuje się gotowe rozwiązanie – stwierdził.

Co warto podkreślić ekspert nie wykluczył, że część obywateli może zostać wezwana na przeszkolenie wojskowe.

Mamy dość trudną sytuację na granicy zachodniej, na południu. Istnieje możliwość rozmieszczenia rezerwowych sił pomocniczych. Wtedy prawdopodobne jest wezwanie do szkolenia od miesiąca do sześciu miesięcy, ale do tej pory nie doszło do wezwania i wysłania na wojnę – podkreślił.

 

Źródło: URA.news