0

Rosja zmobilizuje MILION rezerwistów! Utajniony 7 punkt z dekretu Putina

Share

Utajniony punkt 7 z dekretu prezydenta Władimira Putina może pozwalać ministerstwu obrony na mobilizację blisko miliona osób – twierdzi niezależny portal Nowaja Gazeta, powołując się na źródła z administracji głowy państwa.

Przypomnijmy, według oficjalnego przekazu płynącego z Kremla mobilizacja ma dotyczyć 300 tysięcy rezerwistów. Co jednak dało się zauważyć w dokumentach, które zaprezentowano w mediach utajniony został jeden z zapisów.

W opublikowanej na stronie internetowej Kremla treści dekretu punkt 7. został pominięty, a w wersji przedstawionej na państwowym portalu prawnym (odpowiednik Dziennika Ustaw) jest ukryty i oznaczony jako +do użytku służbowego+ – piszą dziennikarze portalu Meduza.

Według doniesień Nowej Gazety, początkowo całość dokumentu miała być określona jako „do użytku służbowego”. Wywołałoby to jednak społeczne niepokoje, a w związku z tym zdecydowano się na utajnienie tylko jednego punktu, konkretnie siódmego.

Liczbę (red. rezerwistów do mobilizacji) kilka razy zmieniano i w końcu stanęło na milionie – twierdzi źródło bliskie administracji prezydenta, cytowane przez dziennikarzy.

W sprawie wypowiedział się już rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który podkreślił, że nie może ujawnić zapisów punktu 7, a dotyczy on liczby osób do zmobilizowania. Jednocześnie podkreślił stanowisko ministra obrony Siergieja Szojgu, który mówił o 300 tysiącach rezerwistów.

 

Źródło: Nowaja Gazeta