0

Rosjanie ukradli formułę szczepionki przeciw COVID-19?! „Sputnik V” to kopia „AstraZeneki”?

Share
Jan Bieńkowski

Brytyjski kontrwywiad poinformował rząd, że ma dowody, iż rosyjski szpieg osobiście wykradł z firmy AstraZeneca formułę jej szczepionki przeciw Covid-19, która została użyta do stworzenia w Rosji szczepionki Sputnik V – informuje brytyjski dziennik „The Sun”.

Dziennikarze przypominają, że już rok temu, kontrwywiad oświadczył, iż jest praktycznie pewien, że rosyjscy hakerzy starali się ukraść z brytyjskich, amerykańskich i kanadyjskich laboratoriów formuły szczepionek przeciw COVID-19.

O sprawie piszą także dziennikarze gazety „Daily Mail”, według ich informacji rosyjski szpieg mógł wejść w posiadanie dokumentacji, bądź też fiolki z gotowym produktem. Ta miała zostać przemycona do Rosji i skopiowana w tamtejszych laboratoriach.

Można założyć, że z pewnością istnieją obce państwa, które stale chciałyby dostać w swoje ręce poufne informacje, w tym tajemnice handlowe i naukowe oraz własność intelektualną – skomentował sprawę Damian Hinds, wiceminister spraw wewnętrznych.

Jedynym z dowodów potwierdzających doniesienia mediów ma być koincydencja czasowa oraz technologia w jakiej tworzone są szczepionki. 23 kwietnia 2020 roku naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego poinformowali o rozpoczęciu testów na ludziach. Zaledwie kilka dni później rosyjski instytut epidemiologii i mikrobiologii ogłosił, że wynalazł szczepionkę. 11 sierpnia prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja jest pierwszym krajem, który stworzył skuteczną szczepionkę przeciw COVID-19.

Źródło: The Sun / Daily Mail