0

Rośnie DŁUG Polski wobec Pfizera! Mowa o ponad MILIARDZIE złotych!

Share

W ciągu najbliższych dni firma Pfizer ma poinformować, czy zgadza się na Polską propozycję rezygnacji z dochodzenia zapłaty za nieodebrane przez nasz kraj szczepionki przeciw COVID-19 – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przypomnijmy, że od dłuższego czasu trwają negocjacje dotyczące nadmiarowych szczepionek, które miały być dostarczone do Polski w ramach podpisanych kontaktów. W kwietniu bieżącego roku Polska zawiesiła umowę, nie składa zamówień i nie płaci za wcześniej zakontraktowane preparaty.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” do tej pory nie odebraliśmy 16 milionów dawek. Powinniśmy za nie zapłacić 1,5 miliarda złotych.

Potwierdzamy, że odbyło się dwustronne spotkanie. Możemy też potwierdzić, że padła pewna deklaracja co do kroków w kierunku porozumienia ze strony firmy. Czekamy na ostateczną odpowiedź – powiedział gazecie rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz.

Według informacji zdobytych przez dziennikarzy, Mateusz Morawiecki w liście wystosowanym do przewodniczącej Komisji Europejskiej apelował o renegocjowanie umów z firmami farmaceutycznymi. Powoływał się, w tym przypadku, na fakt ogromnych kosztów jakie poniosła Polska w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Warto przypomnieć, że Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który zawiesił umowę na dostarczanie preparatów. Mimo to firma Pfizer nie skierowała sprawy do sądu, co może wskazywać, że istnieje pole do negocjacji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna