0

Rosyjskie wojska gotowe do ataku na Polskę?! J. Wolski: Rosjanie zobaczyliby, co tak naprawdę oznacza natowska przewaga

Share

Jarosław Wolski, analityk „Nowej Techniki Wojskowej” był gościem w Radiu RMF FM, gdzie mówił, czy Polska powinna się obawiać ataku rosyjskich wojsk. „Ja mam uwierzyć, że Rosjanie podeszliby pod Warszawę w ciągu kilku dni w momencie, kiedy Polska walczyłaby z całym wsparciem natowskim?” – powiedział analityk wojskowy.

Najmniejszym celem Rosjan, który oni sobie postawili, było wybicie korytarza lądowego z Krymu do Rostowa nad Donem i oni ten cel już zrealizowali – powiedział Wolski w radiu RMF FM.

Uważa on, że wojna na Ukrainie może potrwać jeszcze kilka miesięcy, ale „może też się nagle zakończyć po zdobyciu Mariupola”.

Wtedy być może negocjacje pokojowe posuną się troszeczkę naprzód – powiedział.

Rosjanie skupiają całość swoich sił na południowym-wschodzie Ukrainy, żeby zająć jej tereny przemysłowe.

Na pewno na Odessę się nie porwą – ocenił.

Pytany, czy to dobrze, że Polska kupuje amerykańskie czołgi Abrams, Wolski odpowiedział, że „zdecydowanie tak”.

Żaden z krajów, który ma liczące się wojska, nie rezygnuje z czołgów, co więcej wszystkie kraje kupują w tej chwili na potęgę czołgi i bojowe wozy piechoty. Wojska pancerno-zmechanizowane dalej są podstawą wszystkich sił zbrojnych – zauważył.

Zapytano go także, czy Rosja może zaatakować Polskę?

Szanujmy się. Rosjanie w ciągu miesiąca nie byli w stanie otoczyć Kijowa, gdzie Ukraina walczyła sama tak naprawdę, bez takiego bezpośredniego wsparcia NATO –  powiedział dziennikarz.

Ja mam uwierzyć, że Rosjanie podeszliby pod Warszawę w ciągu kilku dni w momencie, kiedy Polska walczyłaby z całym wsparciem natowskim? – dodał.

Nie straszmy siebie nawzajem Rosjanami, którzy zaraz z Brześcia pojadą do Warszawy, bo tak to na pewno nie będzie wyglądać – podkreślił ekspert.

W jego ocenie, gdyby doszło do wojny Rosji z NATO, to ta konfrontacja wyglądałaby zupełnie inaczej niż wojna, którą obserwujemy na Ukrainie.

NATO ma tak przytłaczającą przewagę w powietrzu, że bardzo szybko Rosjanie zobaczyliby, co tak naprawdę oznacza natowska przewaga – zauważył Wolski.

Źródło: RMF FM