1

Rozłam w Konfederacji? Brak wspólnego stanowiska ws. „lex TVN”. Narodowcy przeciw wolnościowcom?

Share

Dyskusja na temat ustawy nazywanej potocznie „lex TVN” nabiera tempa. Jak się okazuje w Konfederacji nie ma wspólnego głosu w tej sprawie. Czy posłowie Ruchu Narodowego zagłosują inaczej niż partii KORWiN?

Choć sprawa komentowana jest przez praktycznie wszystkie ugrupowania polityczne w kraju, to jednak do tej pory Konfederacja wyraźnie omijała temat. Nawet w trakcie komisji na której dyskutowano projekt, poseł Michał Urbaniak „wstrzymywał się” od głosu.

Jedyne, co ustaliliśmy w kwestii głosowania nad tym projektem, to to, że stanowisko na temat projektu ustalamy na posiedzeniu koła, dzień przed posiedzeniem Sejmu, na którym dany projekt ma być głosowany. Ponieważ projekt nie został dorzucony do porządku obrad na poprzednim posiedzeniu Sejmu, będziemy o nim rozmawiać dopiero dzień przed najbliższym posiedzeniem, które ma się odbyć 11 sierpnia – tłumaczy w rozmowie z Polską Agencją Prasową, poseł Jakub Kulesza.

Przedstawiciel Ruchu Narodowego, Robert Winnicki podkreśla, że frakcja narodowców już dawno temu mówiła o problemie zagranicznego kapitału w mediach. Teraz jednak, zdaniem posła, projekt PiS jest specjalną zagrywką.

Jako frakcja narodowa w Konfederacji podnosiliśmy wiele lat temu kwestię potrzeby ograniczenia wpływu kapitału zagranicznego m.in. na rynku medialnym w Polsce. Ale można podejrzewać, że PiS traktuje projekt tej ustawy wyłącznie instrumentalnie w rozgrywce międzynarodowej. To może być takie ciągnięcie Amerykanów za nogawkę i mówienie: ‚popatrzcie na nas, rozmawiajcie z nami’. A może się skończyć na tym, że PiS wycofa się z projektu pod naciskiem ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce – tłumaczy.

O sprawę ewentualnego dwugłosu w Konfederacji zapytany został również przedstawiciel trzeciej frakcji, czyli Grzegorz Braun. Lider Konfederacji Korony Polskiej zdementował plotki o jakimkolwiek rozłamie w koalicji.

Wszystkie dotychczas kolportowane przedwczesne pogłoski o naszym zgonie w kwiecie wieku, o rozpadzie, dezintegracji, zawsze zostawały tylko pogłoskami i nie znajdują pokrycia w rzeczywistości – podkreślił Braun.