1

Rząd chce PRZEPYCHAĆ ustawę 1846! „Zapewni bezpieczne warunki w zakładach pracy”

Share

Uważam, że ta ustawa, jej dalsze procedowanie, jest kluczowym elementem, który może nam pomóc w opanowaniu i poradzeniu sobie z ryzykiem bardzo wysokich zakażeń, z jakim mamy do czynienia – twierdzi minister Adam Niedzielski, komentując prace parlamentarne nad ustawą nr 1846.

Przypomnijmy, projekt o którym mowa to inicjatywa posła Czesława Hoca z PiS. Według zaproponowanych przepisów pracodawca miałby możliwość żądania od pracowników posiadania negatywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Według najnowszych doniesień rząd ocenił pozytywnie całość projektu i będzie starał się wpływać na parlamentarzystów, aby ci możliwie szybko przegłosowali ustawę.

Aby ograniczyć COVID-19, pracodawca powinien mieć możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników i osób pozostających w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą. Rozwiązanie to pozwoli zapewnić bezpieczne warunki w zakładach pracy – czytamy w rządowym komunikacie.

Pracodawca będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 – dodano.

Wszystko wskazuje na to, że projekt będzie wprowadzony już na najbliższe posiedzenie Sejmu. Znając realia działań Prawa i Sprawiedliwości można spodziewać się próby pilnego przegłosowania projektu w przeciągu kilkunastu godzin.