0

Rząd każe oszczędzać prąd i gaz! Ogromne KARY za łamanie przepisów

Share

Nawet 750 euro kary za zostawienie otwartych drzwi w klimatyzowanym pomieszczeniu – to nie żart, a przepisy które zaczynają pojawiać się w krajach Unii Europejskiej. Regulacje związane są z kryzysem energetycznym, który przeraża mieszkańców Europy.

Jak informuje portal SE.pl wiele krajów Europy Zachodniej decyduje się na pośpieszne wprowadzanie nowych regulacji nakazujących dostosowywanie się do zupełnie nowych realiów energetycznych.

Przykładem może być chociażby Hiszpania, gdzie w życie wchodzą przepisy dotyczące oszczędzania energii w obiektach użyteczności publicznej i sektorze prywatnym. Mowa między innymi o sieciach sklepowych, hotelach, restauracjach, lotniskach czy urzędach. Według nowych przepisów nałożony jest obowiązek utrzymania co najmniej 27 stopni Celsjusza latem i maksymalnie 19 stopni zimą. Obowiązkowe będzie także posiadanie automatycznie zamykanych drzwi, aby chronić budynek przed utratą energii.

Według informacji lokalnych mediów przepisy mają obowiązywać do 1 listopada 2023 roku. Za ich złamanie grożą potężne kary, maksymalnie może to być nawet 100 milionów euro!

Podobne regulacje planuje wprowadzić także Francja. Obecnie za pozostawienie otwartych drzwi w klimatyzowanym pomieszczeniu otrzymamy mandat w wysokości 750 euro. Francuski rząd zdecydował się także na ograniczenia oświetleń budynków administracji publicznej. Po godzinie 22 właściciele sklepów mają obowiązek wyłączania oświetlenia, a reklamy zgasnąć mają między 1 a 6 rano.

Źródło: SE.pl