2

Rząd przywraca OBOWIĄZKOWĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ! Powodem zagrożenie bezpieczeństwa kraju

Share

W Łotwie powraca obowiązkowa służba wojskowa. O tym poinformował minister obrony Artis Pabriks: “Nie ma żadnych powodów, aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie”.

Po tym, jak Łotwa dołączyła do NATO, całkowicie zrezygnowała z obowiązkowej służby wojskowej. Od 2007 roku siły zbrojne tego kraju liczą około 7500 żołnierzy zawodowych i członków Gwardii Narodowej. Także na terenie Łotwy znajduje się ponad 1500 żołnierzy NATO.

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i narastającym napięciem w kontaktach z Rosją Łotwa postanowiła powrócić obowiązkową służbę wojskową. O tym poinformował we wtorek 5 lipca minister obrony Artis Pabriks.

Obecny system obronny Łotwy wyczerpał swoje możliwości. Równocześnie nie mamy żadnych powodów, aby sądzić, że Rosja zmieni swoje postępowanie – powiedział.

Obowiązek służby wojskowej zostanie przywrócony w 2023 roku. Jak podkreślił Pabriks, będzie dotyczyć wyłącznie mężczyzn. Minister obrony Łotwy także zapowiedział projekt budowy bazy wojskowej w pobliżu miasta Jekabpils przy granicy z Rosją.