0

Sanepid PRZEGRYWA praktycznie wszystkie sprawy COVID-owe! Sprawiedliwości staje się zadość!

Share

Sanepid poniósł sromotną porażkę, walcząc z COVID-19. Z sądów zwycięsko wychodzą obywatele, właściciele restauracji czy basenów – informuję dziennikarze RMF FM. Okazuje się, że urzędowi zamordyści wygrali zaledwie 7 procent procesów sądowych!

Według Macieja Sztykiela z redakcji RMF FM wręcz lawinowo rosną koszty spraw sądowych i wypłacanych odszkodowań. Zmarnowano już blisko pół miliona złotych z publicznych pieniędzy.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (wielokrotnie później uchylane i zmieniane) wprowadza ograniczenia swobód obywatelskich daleko wykraczające poza dopuszczone Konstytucją i ustawami rozwiązania – tłumaczył Rzecznik Praw Obywatelskich w momencie wprowadzania nielegalnych rozporządzeń.

Teraz sytuacja się potwierdza, co zauważa konstytucjonalista, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, profesor Marek Chmaj.

Zakazy były wprowadzone nie ustawą, tylko rozporządzeniem, zatem od początku były nielegalne. Stąd też sanepid stoi dziś na przegranej pozycji. Nie można rządzić rozporządzeniami – podkreśla.

Redakcja RMF FM przytacza m.in. statystyki z czterech Wojewódzkich Sądów Administracyjnych: Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Dane są po prostu druzgocące.

Do sądów wpłynęło 201 skarg na działanie sanepidu. Ze 192 rozpatrzonych spraw, w 152 wygrywali poszkodowani obywatele. Zaledwie w 14 urzędnicy wyszli obronną ręką.

Obywatele chronią swoje prawa – mają do tego absolutnie podstawy konstytucyjne i ustawowe. A sądy rozstrzygając spór między obywatelem i organem, przyznają rację obywatelowi. Skoro organ bez legalnej podstawy prawnej wydawał decyzje, to naturalnym jest, że ta decyzja zostaje uznana za niezgodną z prawem i zostaje uchylona – komentuje prof. Chmaj.

 

Źródło: RMF FM