0

Sensacyjne odkrycie na Marsie! To całkowicie zmieni podejście naukowców

Share

Pod powierzchnią Marsa, w systemie kanionów Valles Marineris mają znajdować się bardzo duże ilości wody. Obszard ma mieć powierzchnię porównywalną z Holandią.

Wyniki badań, których dokonano za pomocą Roscosmos ExoMars Trace Gas Orbiter to prawdziwa naukowa sensacja. Do tej pory wodę na Marsie odkrywano jedynie w rejonach polarnych i w postaci lodu. W tym przypadku mowa jest o postaci płynnej i to w regionie, gdzie nikt takiego odkrycia się nie spodziewał. Valles Marineris to system kanionów znajdujacy się blisko równika, gdzie panują bardzo wysokie temperatury.

FREND ujawnił obszar z niezwykle dużą ilością wodoru, w olbrzymim systemie kanionów Valles Marineris. Zakładając, że to wodór obecny w cząsteczkach wody, aż 40 proc. materiału w tym rejonie wydaje się stanowić właśnie woda – mówi Igor Mitrofanow z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Do tej pory sonda Mars Express była w stanie odnajdować ślady wody ukrytej pod powierzchnią, jednak były one umiejscowione wyjątkowo głęboko, mowa o nawet kilku kilometrach. Obecne odkrycie mówi o wodzie zalegającej płytko pod powierzchnią, a więc będzie ją można w łatwy sposób pozyskać i wykorzystać.