0

Separatyści z Donbasu tworzą „listę zdrajców”. Będą mścić się za nieprzyjmowanie rosyjskiego obywatelstwa

Share

To może być jedno z najpoważniejszych zagrożeń jakie czeka mieszkańców Donbasu. Jak informuje służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy tzw. separatyści rozpoczęli tworzenie „listy zdrajców” czyli bazy danych, w której znajdą się wszyscy Ukraińcy odmawiający przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa.

Separatyści i okupanci tworzą elektroniczną bazę danych lokalnych mieszkańców, przy okazji ustalając personalia osób, które nie oddały paszportów obywateli Ukrainy w zamian za otrzymanie dokumentów osobistych Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej – czytamy w komunikacie.

Część społeczeństwa jest także zastraszana poprzez chociażby zapowiedź odebrania pomocy socjalnej lub emerytury, która do tej pory wypłacana jest z budżetu DRL i ŁRL.

Do emerytów są już kierowane groźby o zaprzestaniu wypłat emerytur od 31 marca 2020 r., jeśli nie będą dysponować dokumentem o oddaniu ukraińskiego paszportu – informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Przypomnijmy, od 24 kwietnia 2019 roku, istnieje specjalna, uproszczona procedura nadawania rosyjskich paszportów dla mieszkańców Donbasu. Dekret w tej sprawie podpisał Władimir Putin, który oficjalnie ogłosił to na specjalnej konferencji prasowej. Od tego czasu m.in. w obwodzie rostowskim w Rosji działają punkty, do których kierowane są wnioski o nadanie rosyjskiego paszportu.

Źródło: MIL.gov.ua / 24tv.ua