0

SKANDAL! Żołnierze ze Lwowa chcą nadać swojej brygadzie imię … Romana SZUCHEWYCZA!

Share

80. oddzielna brygada desantowo-szturmowa im. Romana Szuchewycza ze Lwowa – tak może nazywać się, już niedługo, oddział żołnierzy walczących na Ukrainie. Pismo w tej sprawie przedstawił gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki.

Szef administracji obwodu lwowskiego oficjalnie poparł propozycję złożoną przez żołnierzy, aby nadać brygadzie imię Romana Szuchewycza, głównodowodzącego oddziałów UPA odpowiedzialnych za ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

W pełni zgadzam się z argumentacją żołnierzy, którzy wysunęli ten pomysł: Roman Szuchewycz jest jedynym działaczem wojskowym tego stopnia w historii Ukrainy, który pochodzi ze Lwowa. Brygada jest lwowska. Nasz wróg się nie zmienił. A obecni okupanci boją się naszych żołnierzy wojsk desantowych nie mniej niż Stalin Szuchewycza – napisał Kozycki.

Żywa pamięć o naszych przodkach to także broń. Zwyciężymy! – dodał.

Jak możemy przeczytać w piśmie żołnierzy, Roman Szuchewycz jest „przykładem do naśladowania” dla ukraińskich żołnierzy. Mowa o „stylu życia i moralnych zasadach”. W tekście odnaleźć można informację o bohaterskiej walce z Sowietami, co naturalne, nie wspomniano o ludobójstwie Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej.

Doniesienia o planach żołnierzy i poparcia ze strony Maksyma Kozyckiego skomentował, bardzo ostro, prof. Andrzej Zapałowski, ekspert ds. bezpieczeństwa narodowego.

Jeżeli dojdzie do nadania jakiejkolwiek jednostce na Ukrainie imienia tego zbrodniarza i ludobójcy, to oświadczam, iż palcem nie ruszę w sprawie jakiejkolwiek pomocy Ukrainie! – stwierdził.