0

Skandaliczna decyzja! Dowódca UPA patronem stadionu? Jest reakcja polskiego ambasadora

Share

Stanowczo potępiamy decyzję o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Szuchewycza i żądamy natychmiastowego anulowania tej decyzji – napisał na twitterze Joel Lion, odnosząc się do decyzji rady miejskiej Tarnopola, która zdecydowała się nadać miejskiemu stadionowi imię Romana Szuchewycza.

Przypomnijmy, do decyzji doszło 5 marca. Wówczas to Rada Miejska Tarnopola większością głosów zdecydowała, że miejscowy stadiom będzie nosił imię Romana Szuchewycza, dowódcy UPA, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Wołyniu. Burmistrz Serhin Nadal stwierdził, że data jest historyczna, ponieważ odnosi się do dnia śmierci Szuchewycza.

Początkowo Polska ambasada w Kijowie nie reagowała. Dopiero po kilku dniach postanowiła zabrać głos w sprawie.

Niestety w związku z decyzją z 5 marca deputowanych rady miejskiej Tarnopola w sprawie nadania miejskiemu stadionowi imienia Romana Szuchewycza nie miałem innego wyjścia i byłem zmuszony do zrezygnowania z mojej wizyty – czytamy w piśmie Cichockiego do Wołodymyra Trusza, szefa Tarnopolskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Jesteśmy sąsiadami – zbyt wiele nas łączy, byśmy pozwolili grupie nieodpowiedzialnych polityków zniszczyć dorobek pojednania ostatnich dekad – dodaje.

Jak widać, kolejny raz polskie władze w sposób paniczny boją się twardej i natychmiastowej redakcji. Co ciekawe, dużo ostrzej i szybciej zareagował np. ambasador Izraela na Ukrainie. Joel Lion potępił działania władz miasta i zaapelował o wycofanie się z decyzji.

Stanowczo potępiamy decyzję o nadaniu miejskiemu stadionowi imienia Szuchewycza i żądamy natychmiastowego anulowania tej decyzji – napisał na Twitterze.