0

Skażenie Odry w Polsce! Niemcy twierdzą, że wykryli rtęć!

Share

Okazuje się, że w wodzie pochodzącej z Odry, badania niemieckiego laboratorium państwowego wykryły rtęć. Tą informację pierwsza przekazała lokalna stacja telewizyjna rbb24.

Niemiecka telewizja zaznacza jednak, że nie jest jeszcze ostatecznie przesądzone, że to właśnie rtęć przyczyniła się do masowej śmierci ryb w Odrze i jej zakażenia.

Jak podają media w Odrze doszło do potężnego zanieczyszczenia, którego rezultatem jest masowa śmierć ryb i innych zwierząt, choćby ptaków łownych. Eksperci mówią, że zajmie lata, by ekosystem wodny wrócił do normy.

– Zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej cały czas wyławianych jest mnóstwo śniętych ryb. Po rzece dryfuje też martwe ptactwo wodne. – Z najnowszych informacji wynika, że część ryb znajdowana jest w województwie zachodniopomorskim. Fala powoli się przesuwa — powiedziała dziennikarka Onetu.

Władze badają przyczynę skażenia

Właściwe służby badają potężne skażenie Odry. W rzece są tysiące śniętych ryb, które wyławia Straż Pożarna, przedstawiciele straży rybackich, stowarzyszeń ekologicznych oraz wolontariuszy”. Do pomocy w usuwaniu zanieczyszczeń zostaną skierowani także żołnierze.

Sprawą śniętych ryb w Odrze wrocławski inspektorat zajmuje się od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Wówczas śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Już wtedy wędkarze i służby wyłowili ich co najmniej kilka ton.

Tajemnicza substancja w Odrze

WIOŚ we Wrocławiu podaje, że w żadnej z próbek pobranych z Odry w województwie dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu.

„We wszystkich badanych próbkach zaczynając od dnia 28 lipca mikroskopowa analiza biologiczna wykazała występowanie typowych organizmów dla rzeki Odry” – podał w czwartek WIOŚ.

„Chromatograficzna analiza jakościowa prób pobranych 28.07.2022 r. wykazała z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem występowanie we wszystkich trzech badanych próbkach wody obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych” – czytamy dalej.

Źródło: onet.pl/rbb24