0

Słowo „murzyn” jest obraźliwe? Rada Języka Polskiego zabrała głos w sprawie…

Share

Czy słowo „murzyn” jest obecnie obraźliwe? To jedna z największych językowych kontrowersji w Polsce. Sprawa stała się na tyle poważna, że podeszli do niej specjaliści z Rady Języka Polskiego.

Dziś słowo „Murzyn” jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, jest już archaiczne – taką opinię jeszcze w ubiegłym roku przyjęła Rada Języka Polskiego.

Warto podkreślić, że decyzja rady nie oznacza, żadnych faktycznych konsekwencji. Słowo to nie jest uznawane za obraźliwe, ani wulgarne. W związku z tym za jego używanie nie grożą nam np. mandaty.

Rada nie ma kompetencji, by zakazywać używania jakiegokolwiek słowa lub wyrażenia, ani też, by nakazywać posługiwanie się jakimkolwiek wyrazem […] pojawiające się w mediach stwierdzenie, iż rada zdecydowała, że słowo »Murzyn« jest obraźliwe, nie ma podstaw – stwierdzono w oświadczeniu.

Co ciekawe, sami eksperci twierdzą, że sprawa nie należy do zero-jedynkowych. W latach 70. czy 80. słowo to funkcjonowało jako zupełnie neutralne i u większości Polaków do dziś taka sytuacja się zachowała. Swoje zdanie na ten temat wyraził jeden z członków rady, prof. Marek Łaziński.

Ponieważ trudno jest zmienić przyzwyczajenia mówiących, ograniczam swoją rekomendację do komunikacji publicznej: mediów, administracji, szkoły – stwierdził.