1

Śmiertelnie groźna bakteria w sezamie! Natychmiast wyrzuć go do kosza

Share

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega Polaków! Śmiertelnie groźna bakteria została znaleziona w sezamie.

Główny Inspektor Sanitarny wycofuje partie nasion białego sezamu łuskanego. Jak się okazało, wykryto w nim obecność bakterii Salmonella.

W próbce nasion białego sezamu łuskanego zbadanego w ramach urzędowej kontroli stwierdzono obecność bakterii Salmonella spp. Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego. – czytamy w oświadczeniu GIS.

Salmonella to wszechobecna i odporna bakteria, która może przetrwać kilka tygodni w suchym środowisku i kilka miesięcy w wodzie. Jest śmiertelnie niebezpieczna dla zdrowia. Objawy salmonellozy to gorączka, ból brzucha, biegunka, nudności i nawet czasami wymioty.

Leczenie zatrucia polega na utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, diety lekkostrawnej oraz odpoczynku. Osoby, które mają osłabiony organizm, mogą nie przeżyć zakażenia.

Szczegóły produktu: Nasiona białego sezamu, łuskane. VITASIA JAPANESE STYLE/ Sesame White Hulled, 50 g; numer partii: L22 164 1; data minimalnej trwałości: 08/2023; podmiot wprowadzający na rynek: LIDL Stiftung & KG, Stiftsbergstraße 1, 74172 Neckarsulm, Niemcy; wyprodukowano w Polsce.