0

Sośnierz OSTRO! „Wszystko co państwowe jest droższe i gorsze niż prywatne!” [WIDEO]

Share

Dobromir Sośnierz dał piękny wykład ekonomii z mównicy sejmowej. Poseł Konfederacji mówił, że państwowe spółki niemal zawsze są gorsze od prywatnych, gdyż mają inne cele. „Wszystko co państwowe jest droższe i gorsze niż prywatne!” – powiedział.

– Najpierw fascynujący fakt! Amatorska, rodzinna piecza zastępcza to koszt 1180 złotych. Profesjonalna rodzinna piecza zastępcza kosztuje 2426 złotych. Pobyt w placówce – 5457 złotych. Dodajmy, że w wielu zwykłych rodzinach nakłady na dziecko są znacznie mniejsze, niż te 1180 złotych. To jest wart zapamiętania przykład – mówił Sośnierz z mównicy sejmowej.

– Dla tych, którzy przy różnych innych okazjach popierają państwowy centralizm w imię rzekomego efektu skali, że niby, jak nasze wielkie państwo coś zamówi, wyprodukuje, czy rozprowadzi, to ze względu na skalę pozwoli na to zaoszczędzić – dodał.

Wszystko, co państwowe jest droższe i gorsze

– Ten argument często jest podnoszony na przykład w stosunku do Unii Europejskiej, przy czym nikt nigdy nie podał przykładu, żeby to zadziałało, a mamy przykład odwrotny, jak Wielka Brytania po BREXIT musiała zamówić maseczki na własny rachunek, to zrobiła to taniej, szybciej niż Unia Europejska. Taki jest ten efekt skali w praktyce. Wszystko, co państwowe jest droższe i gorsze niż prywatne i to jest świetna tego ilustracja – podkreślił Sośnierz.

Całość ponieżej.