0

Stopy procentowe w górę! Ósmy podwyżka z rzędu

Share

W czwartek 5 maja br. kolejny raz podniesione zostaną stopy procentowe. Ma to nastąpić po zakończeniu comiesięcznego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Jak informują branżowe portale stopy procentowe wzrosną o 1 pkt procentowy. Kolejny raz będzie to tłumaczone walką z szalejącą w naszym kraju inflacją.

Niestety, ekonomiści nie mają dobrych wieści. Według ich scenariuszy wspomniana inflacja pozostanie z nami przez co najmniej najbliższe 2-3 lata.

Inflacja pozostanie z nami co najmniej najbliższe 2-3 lata. Mamy nadzieję, że w perspektywie III kwartału ona uzyska już swoje maksimum i zacznie spadać już w perspektywie przyszłego roku. Natomiast te stopy procentowe jeszcze troszeczkę muszą wzrosnąć – mówi prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

Jeżeli się okaże, że inflacja dalej rośnie to trzeba będzie zbliżyć się bardziej do poziomu ok. 7 proc. A inflacja pewnie uzyska swój szczyt gdzieś na poziomie 13-14 proc. To bardzo dużo zależy od tego, jaki jest dzisiaj kurs ropy, gazu, jest to naprawdę bardzo trudno prognozować – dodał.

W związku z tym Polacy przygotowani muszą być na stałe, regularne podnoszenie stóp procentowych.

To, że stopy procentowe rosną, jest normalną sytuacją gospodarczą. I ważne, żeby powiedzieć wszystkim kredytobiorcom, żeby mieli tego świadomość – podsumował.

 

Źródło: RMF24.pl